Napsali o nás

ŽĎÁRSKÝ DENÍK 14. 6. 2016

Komunitní škola nabízí letní hlídání

Heřmanov - Otázku, co s ratolestmi o prázdninách, vyřešili za rodiče v Heřmanově. Kromě prarodičů a klasických táborů se jim nabízí ještě jedna možnost. Tamější komunitní škola Heřmánek nabízí program takřka na celé léto. Od 11. července do 26. srpna v ní na způsob příměstských táborů funguje Minitábor Heřmánek.

 

Komunitní škola v Heřmanově připravuje program pro děti téměř po celé letní prázdniny.

Komunitní škola v Heřmanově připravuje program pro děti téměř po celé letní prázdniny.Autor: Heřmánek

Program je pro děti připravený na každý všední den. „Dětem se věnují lektorky zhruba od sedmi hodin ráno do půl čtvrté. Podle domluvy je možné čas upravit," sdělila předsedkyně Heřmánku a starostka Heřmanova Pavla Chadimová. Ačkoli je tábor primárně určený dětem od tří do dvanácti let, navštěvovat jej mohou i starší.

Lektorky mají pro své svěřence připravenou řadu aktivit. Pohybových, výtvarných i vzdělávacích. Program je vymyšlený dopředu, ale upravuje se i podle věku účastníků. Každý týden je zaměřený na jedno téma. Tentokrát je to pouť, která bude v Heřmanově o víkendu. Děti budou například kreslit kolotoče nebo vyrábět pouťové růže. Těšit se mohou ale třeba i na diskotéku nebo živé pexeso.

O službu mají zájem nejen rodiče dětí z Heřmanova, ale i ze širokého okolí. „Na celou dobu máme nahlášeno asi šedesát dětí, tento týden jich dochází zhruba deset," uvedla Pavla Chadimová.

Minitábor komunitní škola pořádala i minulý rok, rodiče tak už mají službu ověřenou. „Dochází také hodně dětí, které navštěvují naše celoroční kroužky. Také v létě tak zůstávají ve stejném prostředí a na minitábor se těší," dodala Chadimová.

Jeden den vyjde rodiče na sto padesát korun. Sto korun se platí za program, padesát korun za jídlo. Oběd připravují v místním pohostinství a svačiny dětem připravují v komunitní škole sami. Děti není potřeba přihlašovat dlouho dopředu. Poplatek se platí až zpětně, a to právě podle počtu dní, které děti na táboře skutečně strávily. „Stačí se proto rozhodnout klidně i na poslední chvíli," uzavřela Pavla Chadimová.

Autor: Redakce
Zdroj: https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/komunitni-skola-nabizi-letni-hlidani-20160714.html

 

 

ŽĎÁRSKÝ DENÍK 1. 6. 2016

Heřmanov – Den dětí oslaví také v heřmanovské Komunitní škole Heřmánek.

V pátek od 17 hodin předvedou žáci KŠ  taneční a hudební vystoupení, venku pak všechny děti čeká malování a sladké odměny. „Bude to taková přehlídka našich aktivit,“ uvedla koordinátora výuky Miroslava Kozáková.

A zavřeno nebude mít Heřmánek ani o prázdninách. Celé léto zde bude fungovat Minitábor. „Tuto akci organizuje druhým rokem obec, ale uskuteční se v prostorách školy. Budeme se scházet každý pracovní den podle potřeb rodičů, přibližně od půl sedmé do tří hodin . Děti se mohou těšit na zábavné vzdělávání a volnočasové aktivity, zajištěná bude také strava,“ popsala Miroslava Kozáková.

 



ŽĎÁRSKÝ DENÍK 22. 7. 2015

 

Škola v Heřmanově skončila, tak si v obci založili komunitní

Heřmanov - Letos naposledy děti dostaly vysvědčení v heřmanovské základní škole. Od září budou muset za povinnou školní docházkou dojíždět o několik kilometrů dál do Osové Bítýšky. Poslední tři roky totiž rodiče nepřihlásili jediného prvňáčka, a základní škola tak musela svoji činnost ukončit. Místní ale nechtěli nechat budovu nevyužitou a rozhodli se založit komunitní školu Heřmánek.

Budova bývalé školy v Heřmanově bude sloužit potřebám komunitní školy Heřmánek. Už o prázdninách se v ní uskutečnil příměstský tábor. V budoucnu bude k dispozici pro školy v přírodě nebo i rekreaci. Autor: Obec Heřmanov

 

„Komunitní vzdělávání je proces, který zapojuje lidi bez rozdílu věku do života komunity tak, že uspokojuje jejich vzdělávací, sociální, kulturní nebo rekreační potřeby," vysvětlila Pavla Chadimová, předsedkyně komunitní školy Heřmánek a starostka Heřmanova. Podle Chadimové se komunitní školy věnují nejen výuce dětí, ale do své činnosti zapojují i rodiče a místní obyvatele. „Cílem je, aby škola žila od rána do večera a byla společenským centrem vesnice," uvedla Chadimová.

Heřmánek bude nabízet široké spektrum možností. „Na své si přijdou děti i dospělí," řekla Chadimová. Pokud se tedy chce někdo třeba ve třiceti začít učit na klavír, v Heřmánku bude mít příležitost. Kromě hudby komunitní škola nabídne výtvarné dílny, sportovní činnost, výuku cizích jazyků či práce s počítačem. V plánu jsou také nejrůznější přednášky. Jedním z lektorů bude i Miroslava Kozáková, která je zároveň místopředsedkyní Heřmánku.

„Vystudovala jsem zpěv, budu se proto věnovat hudebním aktivitám pro děti. A pokud bude zájem, tak i pro dospělé," řekla Kozáková.

V Heřmánku ale nepůjde pouze o výuku. „Chceme poskytnout prostor ke sdílení zážitků a zkušeností, a podpořit tak místní společenství," vysvětlila místopředsedkyně Heřmánku.

Přihlásit se do komunitní školy v Heřmanově mohou jak místní obyvatelé, tak i zájemci z okolních obcí. „Máme kvalitní, odborně vzdělané lektory a učitele. Podle zájmu dětí i rodičů budeme otvírat jednotlivé kurzy buď společné, nebo individuální výuky," sdělila Chadimová.

Škola je soukromá, kurzy proto budou placené. Z vybraných peněz se zajistí platy lektorů a učitelů. Žádat o dotace bude škola až na základě výkazu o své činnosti.

Projekt podpoří i obecní úřad. Budova bývalé školy mu patří a Heřmánku ji bude zdarma pronajímat. Uhradí také energie spojené s provozem školy.

Už nyní se prostory bývalé základní školy využívají pro příměstský tábor. V budoucnu budou k dispozici i pro školy v přírodě nebo rekreaci. Ubytovat se je možné i na místní zrekonstruované faře.